Ahlat’ta ‘Delikli Taş’ efsanesi

Bitlis’in Ahlat ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Taht-ı Süleyman Mahallesi’ndeki ‘Delikli Taş’ inancı asırlardır sürerken, üniversiteli öğrencilerin ise delikli taştan geçmeleri renkli görüntülere sahne oldu.

GEYLANİ ADIYAMAN
BİTLİS

Üniversiteli genç kızlar önce KPSSyi kazanmayı, sonra da evde kalmamayı dileyerek Delikli Taştan geçti. Delikli taştan geçemeyen bazı öğrenciler ise, korkularını birkaç kez deneyerek ancak yenebildi. Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksek Okulu, sosyal faaliyetleri kapsamında öğrenciler için ilçenin Madavans Vadisine bir gezi ve yürüyüş düzenledi. Öğrencilere gezi boyunca Ahlat Gezi ve Yürüyüş Ekibi de rehberlik etti. Öğrenciler gezi boyunca ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini görerek hem gönüllerince eğlendi hem de ilginç yapılarla karşılaştı. İlçe merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Taht-ı Süleyman Mahallesi’nde bulunan ‘Delikli Taş’a gelindiğinde ise öğrencileri bir sürpriz bekliyordu. Ahlat Gezi ve Yürüyüş Ekibi Başkanı Şeref Şerefoğlu, geziyi eğlenceye çevirmek için öğrencilerle Delikli taş ile ilgili bilgiler paylaştı. Şerefoğlu; özellikle çarşamba günü dilek tutup, 3 veya 7 kez bu taşın içinden geçtikten sonra, dileklerinin kabul olacağına inanıldığını belirterek; Hastalıklarına şifa arayanlar, iyi eş arayan bekrlar, çocuk sahibi olmak isteyenler, dilek tutarak bu delikli taştan 3 veya 7 kez geçtikten sonra dileklerinin kabul olacağına inanıyorlar. Ayrıca günahı az olanların rahatlıkla ‘Delikli Taş’tan geçeceğine ve günahı çok olanların ise geçemeyip, sıkıştığı şeklinde bir inanış da yaygın” dedi.

Daha sonra Şerefoğlu, öğrencilere latife yapmayı sürdürerek, Sizde sembolik olarak 25 kuruş bırakıp dilek tutabilirsiniz diyince adeta delikli taştan geçmek için izdiham oluştu. Uzun kuyruklar oluşturan öğrenciler delikli taştan geçip dilek tuttu.

Bazı bayan öğrenciler korkularını yenebilmek için Delikli Taştan 2 veya 3ncü denemeden sonra ancak geçebildiklerini belirtirken, bazı bayan öğrenciler ise önce KPSSyi kazanmayı sonrada evde kalmamayı dilek tutup Delikli taştan geçtiklerini anlattı.

Öğrencilerin geneli ise günü eğlenceye çevirdiklerini, insanın dileğinin tutması hissiyle bile Delikli taştan geçmenin heyecan verici olduğunu anlattı. Bazı öğrenciler ise, bu inancın batıl olduğunu bildiklerini hatırlatarak, dilek tutmanın ve bir oyuk taştan geçmenin hiçbir inanışta yeri olmadığını bilmelerine rağmen sırf eğlence olsun diye dilek tutup geçtiklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz