Doğan Solmaz: ‘Kayısı ve meyve ağaçlarını don vurdu’

Malatya’da gece ısının sıfırın altına düşmesiyle kayısı ve diğer meyveleri don vurdu.

Malatya Ziraat Odasının büyükşehir olunması nedeniyle kapanmasından dolayı merkezden sorumlu Ziraat Odası olarak belirlenen merkez ilçe Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Geçtiğimiz gece ve önceki gece yaşanan ısı düşüklüğü nedeniyle, bazı bölgelerde çiçek açan, bazı bölgelerde ise çiçeklerini döken kayısı ile diğer meyveler kiraz, armut ve ceviz gibi meyvelerin tomurcukları yandı. Hangi ilçede ne kadar yanma olduğu muhtemelen 10 gün sonra belli olur. Çünkü, çiçek ve tomurcuk yanması, güneşin tomurcuğa vurup 5-10 gün geçmesinden sonra yanıp yanmadığı ortaya çıkıyor ifadelerini kullandı.
Solmaz, Elazığ ilinin Malatya sınırına yakın ilçelerde de don olayının olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki günlerde gece Malatya çevresinde ısının biraz yükselmesi bekleniyor. Geçtiğimiz iki gün sıcaklığın gece sıfırın altına inen bazı bölgelerde meyve çiçek ve tomurcukları zarar görmesi nedeniyle üretici kara kara düşünmeye başladı.
Meteorolojiden alınan bilgiye göre Malatyada önümüzdeki 4 gün hava tahmini şöyle:
Salı günü hava açık ve güneşli, en düşük sıcaklık 2, en yüksek sıcaklık 13 derece, Çarşamba günü, parçalı bulutlu zaman zaman yağmurlu. En düşük sıcaklık 3, en yüksek sıcaklık 13 derece. Perşembe günü parçalı bulutlu. Zaman zaman yağmurlu. En düşük sıcaklık 2, en yüksek sıcaklık 12 derece, Cuma günü parçalı bulutlu. En düşük sıcaklık 2, en yüksek sıcaklık 13 derece.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz