Kivide önemli tarih belirlendi

Rize Ziraat Odası’nda yapılan kivi şeker ölçümleri sonucunda Rize ve çevresinde kivi hasat tarihi en erken 10 Kasım olarak belirlendi.

Rize ve çevresinde kivi hasat tarihinin belirlenmesi için Rize Ziraat Odası’nda kivi şeker ölçümleri yapıldı. Çeşitli bölgelerden getirilen kiviler üzerinde yapılan şeker ölçümünde ortalama değer 6 çıktı. Kivi hasadı için şeker değerinin 6.5 olması gerektiği ifade edilerek Rize ve çevresi için kivi hasat tarihi en erken 10 Kasım olarak açıklandı.

Ölçümlere ilçe ziraat odalarından temsilcilerde katıldı. Burada bir konuşma yapan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl kivi rekoltesinin hiç olmadığı kadar düşük olduğunu ifade ederek “30 Mart tarihinde yağan kar ve ardından oluşan don bir çok tarım ürünümüzü olduğu gibi kiviyi de olumsuz etkilemiştir. Dondan en çok etkilenin kivi olmuştur. İç bölgelerde kivi neredeyse hiç yok. Sahil kesimlerimizde ise 4/1 oranında üretim olmuştur. Bu yıl kivi yok denecek kadar azdır. Bu nedenle üreticilerimizden 10 Kasım tarihinden önce kivilerini toplamamalarını, kivi hasadına başlamadan önce kendilerinin de şeker ölçümü yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Şeker oranı 6.5 seviyesine gelmeden kivilerini hasat etmesinler. Kivilerini satmakta da acele etmesinler. Geçtiğimiz yıllarda acele eden üreticilerin düşük bedeller ile kivilerini satarak zarar ettiklerini gördük. Bu yıl kivinin de son derece az olduğunu hesaba katarak ürettikleri ürünlerinin karşılığını bulacak rakamlardan satış yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz